Първото и най-важно правило е: движи се. Венозната система няма собствена „помпа“, както сърцето при артериалната. Затова разчита на движен...
Първото и най-важно правило е: движи се. Венозната система няма собствена „помпа“, както сърцето при артериалната. Затова разчита на движението на мускулите в краката, за да връща кръвта обратно към сърцето. Продължителното стоене прав или седнал нарушава този механизъм. Ако работата ти е свързана с такива пози – например офис, преподаване или обслужване на клиенти – опитай се на всеки час да станеш, да се разходиш за 2–3 минути или просто да направиш няколко леки упражнения на място. Дори малки жестове, като повдигане на петите от пода, подобряват циркулацията.
Физическата активност е отлична превенция. Най-подходящи са плуването, ходенето пеша, карането на колело и леките упражнения за крака. Те подпомагат мускулния тонус и поддържат вените активни. Интензивните тренировки с тежести могат да увеличат вътрешното налягане и да влошат състоянието, затова при предразположеност се препоръчва умереност.
Храненето също играе важна роля. Диета, богата на фибри, витамини C и E, флавоноиди и омега-3 мастни киселини, подпомага еластичността на кръвоносните съдове. Цитрусовите плодове, червените боровинки, къпините, гроздето и зеленчуците с тъмен цвят съдържат естествени антиоксиданти, които укрепват стените на вените. Намаляването на солта също е препоръчително, тъй като солта задържа вода и увеличава отока, особено в долните крайници.
Ако вече имаш леки симптоми – тежест, парене, умора в краката след дълъг ден – компресионните чорапи могат да бъдат истински спасител. Те подпомагат венозното връщане на кръвта, като оказват лек натиск, който постепенно намалява от глезена нагоре. Важно е да бъдат предписани от специалист и да са с подходяща степен на компресия.
Избягвай навици, които влошават състоянието на вените – продължително кръстосване на краката, носене на високи токчета или тесни дрехи, както и седене върху ниски столове. Всичко това ограничава свободното движение на кръвта и създава допълнително напрежение в съдовете.
Бременността е период, в който рискът от разширени вени нараства поради хормонални промени и увеличено налягане в корема. В този случай превенцията е още по-важна – движение, правилно положение на тялото, адекватен прием на течности и подходяща консултация със съдов специалист.
И не на последно място – пий достатъчно вода. Добрата хидратация улеснява циркулацията и подпомага цялостния тонус на организма, включително и на венозната система.
Разширените вени не са неизбежна съдба. Те могат да се отложат или дори да не се появят, ако се грижиш за тялото си, още преди да се появят първите признаци. Не е нужно да правиш нещо революционно – просто няколко осъзнати промени в ежедневието, които с времето ще ти се отплатят с по-здрави крака и по-леко усещане в тялото. Важно е дамите да избират удобни дамски обувки, те са важни за здравето на вашите крака.
Няма коментари